22 вересня 2021 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову № 1013, відповідно до якої було реформовано Земельний кодекс України та визначено державне підприємство «ПроЗорро.Продажі» адміністратором земельних електронних торгів. Це означає, що продаж та оренда сільськогосподарських земельних ділянок приватної власності тепер може здійснюватися за допомогою електронних аукціонів «ПроЗорро.Продажі». Також у систему попадуть усі земельні ділянки комунальної та державної власності, але їх поки що можливо придбати лише в оренду.
Тривалість прийому цінових пропозиції варіюється у діапазоні від 30 до 45 календарних днів.
Власник може продати земельну ділянку навіть до закінчення строку дії договору оренди, однак переважне право на його її придбання остається за орендарем. Саме тому власник повинен повідомити орендаря про продаж ділянки.
Примітка! Варто зазначити, що продаж земельної ділянки не є підставою для розірвання договору оренди, тому він продовжить діяти навіть після зміни власника.
Якщо власник планує продаж земельної ділянки, орендар отримує переважне право на її придбання. У такому випадку аукціон з продажу ділянки проходить за класичним регламентом, але у кінці торгів власник переважного права може викупити ділянку за найвищою ціновою пропозицією.
Винятком є лише ті випадки, якщо у конкурентного учасника є дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення на площі земельної ділянки. Однак і в таких ситуаціях є ряд винятків, котрі мають дуже індивідуальний характер.
Реєстраційний внесок не повертається – це винагорода торгівельної системи «ПроЗорро.Продажі». Сума реєстраційного внеску складає 0,1 % мінімальної заробітної плати на 1 січня року оголошення аукціону.
Гарантійний внесок повертається, якщо учасник програв у аукціоні, або вираховується з суми оплати переможного аукціону. Якщо переможець аукціону з власних причин відмовляється від підписання договору, то гарантійний внесок буде перерахований організатору аукціону. Таким чином система «ПроЗорро.Продажі» запобігає навмисному зриву аукціонів.
Зверніть увагу! У земельних торгах є важлива відмінність від інших аукціонів: в разі, якщо на аукціон було заявлено більше одного учасника і якщо в результаті аукціону жоден з учасників не зробив пропозицію більше, ніж мінімальний крок торгів, то такі учасники будуть дискваліфіковані системою автоматично, а їх гарантійні внески будуть перераховані організатору аукціона як компенсація за «зірвані» торги.
Аукціони з продажу та оренди земельних ділянок здійснюються за англійською формою (на підвищення ціни). Першим ходить той, що подав найбільшу стартову пропозицію на етапі реєстрації участі в аукціоні. Упродовж 3 раундів кожен з учасників по черзі робить відкриту цінову пропозицію, тоді як перемагає той, що запропонував найвищу ціну. Розмір кроку пропозицій має бути не меншим 1 % від стартової ціни лота.
У разі якщо переможець ухиляється від підписання договору, то він буде дискваліфікований і право викупу/оренди перейде учаснику з другою по розміру ціновою пропозицією. При цьому гарантійний внесок дискваліфікованому учаснику не повертається і перераховується на рахунок організатора аукціону. Якщо другого учасника немає або він теж відмовляється від підписання протоколу або договору, аукціон отримає статус «Торги не відбулися» і буде опублікований знову.
Зверніть увагу! Учаснику, що зірвав торги, забороняється повторна участь в аукціоні за цим лотом. Повторні земельні торги можуть бути проведені не раніше ніж через 1 місяць і не пізніше ніж через 6 місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
Земельним кодексом України передбачено, що всі витрати з підготовки земельної ділянки до аукціону (отримання оцінок, тощо) бере на себе організатор аукціону. Однак організатор також має право зазначити однією з умов в оголошені, що такі витрати повинен буде компенсувати переможець аукціону.
У випадку нецільового використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення орендодавець має право позбавити орендаря прав на власність у содовому порядку згідно ст. 141 та ст. 143 Земельного кодексу України. Інакше кажучи, це є підставою для розірвання договору оренди.
Так, зараховується,відповідно до ч. 21 ст. 137 Кодексу: "21. Гарантійний внесок, сплачений переможцем земельних торгів до початку торгів (за вирахуванням винагороди оператора електронного майданчика, через який учасник став переможцем електронних земельних торгів), зараховується до ціни продажу лота."
Зверніть увагу! Ціна продажу лота і витрати (видатки), здійснені на підготовку лота до продажу - це різні суми і залишок гарантійки зараховується саме до ціни продажу лота.